Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US>PD/415/T-28/12/2005
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US>PD/415/T-28/12/2005
Data
2005.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
korekta
księga przychodów i rozchodów
metoda memoriałowa
metoda memoriałowa


Pytanie podatnika
Czy należy dokonać korekty zapisów z podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą memoriałową w sytuacji, gdy dokonane przez podatnika płatności zostały zgodnie z wyrokiem Sądu zaliczone nie na należność główną lecz na odsetki za zwłokę?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 21.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dot. zasad ewidencjonowania zdarzeń w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą memoriałową, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której przedmiotem jest handel detaliczny. Spółka współpracowała z firmą dostarczającą mrożone pieczywo. Współpraca z powodu nieporozumień została zakończona. Firma dostawcza w roku ubiegłym skierowała przeciwko spółce pozew do sądu o zapłatę długów wraz z odsetkami za zwłokę. W czasie trwania postępowania sądowego spółka dokonała kilku płatności oznaczając na przelewach numery faktur, których zapłata miała dotyczyć. Sąd wydał wyrok potwierdzający żądanie powoda co do kwoty długu i odsetek za zwłokę, w którym "... przychylając się do wniosku powoda zaliczył dokonane przez nas wpłaty na poczet zapłaty na odsetki, a nie jak było naszą intencją na poczet długu pierwotnego czyli faktur zakupowych...".W związku z tą sytuacją podatnik pyta czy winien dokonać korekt zapisów dokonanych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, przy czym w piśmie uzupełniającym podaje, że za moment uznania danego kosztu przyjmuje moment przyjęcia faktury, a nie moment jej zapłaty.

Stanowisko podatnika: Podatnik uważa, że nie ma konieczności dokonywania korekt złożonych deklaracji i korygowania zapisów w księdze.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: Analizując na tle obowiązujących przepisów prawnych przedstawiony we wniosku stan faktyczny organ podatkowy uznał stanowisko strony jako prawidłowe. Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepis art. 22 ust. 4 ww. ustawy ustanawia zasadę, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednak podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają prawo, na podstawie art. 22 ust. 6 tej ustawy, potrącenia kosztów w innym momencie niż zostały one poniesione tj. wtedy gdy istnieje jednoznaczne, bezpośrednie powiązanie kosztów z osiągnięciem przychodów w danym roku podatkowym, ale pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego. Zakup towarów handlowych niewątpliwie stanowi koszt uzyskania przychodów. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają obowiązek rejestrować towary zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 116 poz. 1222 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku), który stanowi, iż zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Natomiast § 16 ust. 2 tego rozporządzenia stanowi, że jeżeli materiał lub towar handlowy, którego zakup - zgodnie z przepisami rozporządzenia - dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału (lub towaru handlowego), podając imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału (lub towaru handlowego) i dokonać zapisu w księdze na podstawie opisu. Opis musi być potwierdzony w sposób określony w ust. 1 oraz przechowywany jako dowód zakupu i połączony z nadesłaną następnie fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi (ewidencji) w dniu otrzymania faktury.

W przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów metodą memoriałową nie ma znaczenia czy wierzytelności wynikające z faktur zostały uregulowane, czy też nie. Zatem podatnik ewidencjonujący zakup w dniu otrzymania faktury nie dokonuje korekt zapisów w księdze oraz deklaracjach sporządzonych za okres, w którym zaksięgował zakup towarów. Mając na względzie przedstawiony powyżej stan prawny, zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko należało uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj